# ögoninfektion eller??
Author: tofflans

jo idag så märkte jag att en av mina hamstrar kunde inte öppna ögonen, och han har haft så nästan hela dagen. så jag letade upp det på nätet och där stod det att man skulle behandla med ''vatten'' men sen när jag kom tillbaks till buren så hade han öppnat ögonen och dom såg ut som vanligt. så tycker ni att jag ska ändå ''tvätta ögonen'' eller låta det vara?

## Comment 1
Author: Cireea

Ibland kan vissa ha lite kladd i ögat/ögonen när dom nyss vaknat och det kan hålla i sig ett tag så jag skulle inte vara orolig men håll koll utifall att det skulle vara något annat.

## Comment 2
Author: tofflans

1# Okej tack,

## Comment 3
Author: Fiona1234

Precis som #1 säger så är det oftast '' morgonkladd '' i ögonen, min Ernst här hemma får typ det jämnt, men tar bara lite vatten på ögat så det går att öppna sen så pillar jag upp ögat och allt är normalt igen 🙂
