# Material hos hamstern
Author: Lon@

Kan man använda (uppblötta så att de blir som strö och inte pellets) halm- eller träpellets som strö till hamster? Såna man har till hästar alltså.  
Har läst någonstans att torv är ok, stämmer det?  
Går alla lövträdsgrenar att använda för att gnaga på?  
Kan man ha tegel i buren? Hittade fina rör som borde vara perfekta storleksmässigt.

## Comment 1
Author: Fiona1234

Du menar spån och halmpellets :)? Tror det går bra. Har själv det till min ponny, men har toalätt till mina hamstrar :). 

Torv är okej.

Tror inte alla går, men vet att fruktgrenar ska vara bäst!

Nja, har ingen aning. Det får någon annan svara på.

## Comment 2
Author: Scorpio97

Du kan använda pellets som dom är. Blöter du upp dom måste du se till att det torkar ordentligt. Känns dock som att det kan bli rätt dammigt då?

Fruktgrenar (dock ej från stenfrukts-träd) går bra. Grenar från barrträd får man inte ge. Övriga vet jag faktiskt inte. Jag brukar köra på äppelträdsgrenar, då vi har tre äppelträd.

Tegel bör gå bra om man tvättar i hett vatten, eller kör dom i ugnen en stund (för att få bort eventuella bakterier och parasiter). Men jag är inte alls säker på det, så det är nog bäst att någon annan får svara på det också.

## Comment 3
Author: cecbur

Är grenar från vinbärsbuske OK?
