# Är denna blandning bra till hamster?
Author: Mellmell

Har alltid köpt foder till mina hamstrar, men nu ska det även komma hit möss, så då tänkte jag börja blanda eget foder. En bra blandning till möss var så här:

2 dl havre  
2 dl vete  
2 dl korn  
2 dl råg  
1/2 dl hirs  
1/2 dl bovete  
1/2 dl torrfoder för hund  
2 msk solrosfrö  
1 msk linfrö\*  
1 msk sesamfrö  
1 tsk alfalfafrö  
1 tsk quinoafrö  

  

Funkar den även till hamstrarna? :)

## Comment 1
Author: Moonchillas

Tack för bra tips till möss :D Har 2 musgrabbar här hemma. Hade vart skoj att veta om det även funkar till guldhamster.

## Comment 2
Author: Denise.E

Hundfoder finns det oftast Taurin i , vilket jag uppfattat som dåligt för hamstrar. Läste det i en tråd för ett tag sen , nu är det såpass lite så att det inte skulle skada tror jag :)

## Comment 3
Author: ebbamedruby

Tycker det ser bra ut. Är dock osäker på linfröna och torrfodret för hund. Annars kan du ju bara blanda i två bunkar och tillsätta linfrön och hundfoder i mössens skål efteråt :)

## Comment 4
Author: Mellmell

Inget taurin i hundfoder, det är i kattmatt...:)

## Comment 5
Author: Frosstis

Linfrön går bra bara man inte ger så mycket och det är inte så mycket i blandningen! blandningen går jättebra att ge :)
