# Ägg till hamstrar?
Author: Mimmi_Lola

Hej alla hamsterälskare! :)

Jag undrar om man kan ge ägg till hamstrar? I såfall, ska de vara kokta? Ska man ge gulan, vitan eller både och?

Sedan söker jag också tips på bra mat åt en dräktig hamsterhona/hona med ungar!

Tacksam över svar! :D

Med vänlig hälsning, Mimmi & hamstrarna :)

## Comment 1
Author: Halcyon

Det går superbra att ge ägg! En stor favvo här hemma. Hårdkokt och med både vitan och gulan går bra. 🙂  
  
Till dräktiga hamstrar och ungar är det också superbra att ge ägg, välling, groddar, barnmat, broccoli, morot, babyspenat, ärtor osv. :)

## Comment 2
Author: ebbamedruby

Man ska helst inte ge vitan, då den kan hindra upptag av b-vitamin.

## Comment 3
Author: Frosstis

Man kan ge båda och även skalet :) Om man gör någon barnmat med ägg kan man hälla i lite skal också om de inte äter det rent ^^

## Comment 4
Author: Cafesinner

Aldrig hört att vitan skulle vara onyttigt. Kan säkert stämma till viss del men någon gång ibland skadar ju inte. 

Själv föredrar jag att ge stekt ägg eftersom kokt luktar så fruktansvärt om de hamstrar det och det skulle bli liggande. Fick byta hela buren en gång för visste inte vart det låg.

Gulan är fetare och jättebra för hamstrar som behöver gå upp i vikt.

## Comment 5
Author: Mimmi_Lola

Tack så mycket för alla svar! 🙂
