# utråkad hamster
Author: emma_147

jag tror min hamster är uttråkad han biter på sin vatten flaska även om jag har en stor bur rör hjul hus hemgjord leksak ett annat hus och sen två tuggleksaker och en matskål och vatten flaska jag delar rum så det är lite plats så jag kan inte ha honom i lekhagen men när han väl är där försöker han rymma han har nästan gjort det två gånger men jag vet inte vad jag ska göra hjälp?

## Comment 1
Author: emma_147

någon?

## Comment 2
Author: totte99

Min hamster gjorde så. men han slutade när jag bytte hjul

## Comment 3
Author: Anna4077

Han vill nog komma ut ibland. Springer han i hjulet?

## Comment 4
Author: emma_147

japp, han gillar inte lekhagen men jag funderar att skaffa en samla låda

## Comment 5
Author: Anna4077

Tar du upp honom i handen och så? Man kan låta hamstern springa i tex badkar och sånt. Kanske ett badrum? Men en samla är ju också bra :)

## Comment 6
Author: emma_147

ok har gjort ett inlägg om samla lådor och har inget badkar och jag brukar låta honom gå upp i handen ibland men han är inte särskilt intresserad och hanns bur ät på en byrå så det är rätt knepigt
