# Frågetråd.
Author: Anna4077

Jag tänkte på en sak. Det är ofta jag har frågor som är ganska lätta men inte lättare när man inte har någon runt sig som kan hamstrar. Jag ser många här som hamster vänner. Så jag tänkte att vi kunde ha en Frågetråd. En tråd man kan fråga lite mindre frågor eller om man bara vill ha bekräftelse. Exempel på fråga "kan jag mata min hamster med.." eller "skulle jag kunna lägga in.... till min hamster" Jag tänkte att det kunde vara en tråd där vanliga frågor samlas för att minska antalet trådar som liknar varandra. För att hålla till ordning tycker jag att vi numrerar varje fråga. Nästa skrivande försätter med nummer som står på tur. Om jag skriver 2 frågor skriver jag: 1. Frågan jag har 2. Andra frågan Nästa person skulle då fortsätta med 3 och så vidare. Försök att kolla igenom frågorna och se ifall frågan redan finns och har blivit besvarad. När du vill skriva svar på en fråga, skriver du bara frågans nummer innan ditt svar.

## Comment 1
Author: Anna4077

1\. Jag vill ge min hamster mer aktivering även när jag ger honom grönsaker. Men jag vill inte lägga det i spånet eller sanden. Skulle man kunna vira in det med ett tunt lager toalett papper när halv gömma det?

## Comment 2
Author: Frosstis

1\. Ja det kan du, om du inte vill lägga det i en stängd toarulle! Det älskar min hamster! :)

## Comment 3
Author: Anna4077

Bra tips! Tack

## Comment 4
Author: jojjobojjo123

bra initiativ!!

putteliputt.

## Comment 5
Author: Frosstis

2\. vad är det för skillnad på gulsåpa och grönsåpa och kan man används båda?

## Comment 6
Author: Anna4077

2\. Jag tror inte det är någon större skillnad. Har länge försökt tagit reda på skillnaden men tror det mest är färgen. Men jag vet inte. Använder aldrig något av det. Någon annan kanske har ett bättre svar?

## Comment 7
Author: Mimmi_Lola

3\. Jag har inga tips vad jag kan ge för färsk mat till Lola. Vad brukar ni ge era hamstrar för t.ex. grönsaker, frukter och annat? Skulle verkligen behöva tips...!

Med vänlig hälsning, Mimmi & Lola ♥

## Comment 8
Author: Frosstis

3\. De behöver inte så himla varierat, de mår bäst om de får ungefär samma grönsaker hela tiden. Ärtor, morot, spenat, nötfärs osv.

## Comment 9
Author: Cafesinner

7 -   
  
**Tips på grönt:**  
Gurka  
Sallad  
Morot  
Broccoli  
Olika groddar  
Äpple (liten bit)  
Bladpersilja  
Banan (liten bit)  
Selleri  
Potatis (ej rå!)  
Melon  
Gul paprika  
Zuccini  
Gräs & Maskrosor  
Tomat (liten bit)  
Kål (vänj magen)  
Majs  
Ärtor  
Rödbetsskott  
Ruccolasallad  
Bladspenat  
  
**Tips på annat:**  
Pasta  
Nudlar  
Nötfärs  
Barnmat 6 mån  
Ris  
Bulgur  
Couscous  
Okryddad riskaka  
Jordnötter  
Keso (gärna laktosfri!)  
Stekt ägg  
  
**Sedan kan man hitta på olika egna recept.. ett par av mina:**  
[http://cafesinner.blogspot.co.uk/2013/06/enkla-och-uppskattade-hamstermuffins.html](http://cafesinner.blogspot.co.uk/2013/06/enkla-och-uppskattade-hamstermuffins.html)  
  
[http://cafesinner.blogspot.co.uk/2013/02/gjorde-mumsig-hamster-omelett-till-mina.html](http://cafesinner.blogspot.co.uk/2013/02/gjorde-mumsig-hamster-omelett-till-mina.html)

## Comment 10
Author: Anna4077

3\. Precis som #9 skrev. Min älskar ärtor och färsk broccoli. Även bladen från broccoli när blomkål.

## Comment 11
Author: Mimmi_Lola

Tusen tack! :D

## Comment 12
Author: Cafesinner

No problem!:) Jo Yukis favorit är Broccoli med, en av dem iaf:)!

## Comment 13
Author: Anna4077

#12 äter han broccoli som varit fryst eller är det färsk som gäller där med ;)

## Comment 14
Author: The Idizen

4\. Hur stor bit naturell riskaka kan man ge? Ska det ges som godis?

## Comment 15
Author: Anna4077

#14 tror det innehåller en del salt om inte typ som ett lillfinger tryck om du fattar :p typ som ett fingeravtryck av lillfingret tror jag skulle vara lagom eller ge den en bit och låt hamstern äta tills du tycker det räcker. Knapra lite liksom

## Comment 16
Author: Anna4077

4\. Menade jag :)

## Comment 17
Author: Cafesinner

14 - Det finns helt naturella riskakor att köpa på babymatsavdelningen! :) Från HIPP! De är små och gulliga, så brukar ge en hel sådan.  
  
http://www.mediabanken.se/ICA/ICAHandelWS/image.aspx?opvno=DKI173WZjJVl4tKPtT01zA%3D%3D&itype=jpg300p

## Comment 18
Author: Anna4077

Va söta!

## Comment 19
Author: jojjobojjo123

5\. vad ska en guldhamster hane på ca 6 månader väga?

## Comment 20
Author: Dvärgis1234

Hej jag har försökt testa hamster agility det gick jätte bra i början men sedan efter någon dag så ville min hamster Kokos inte mer så jag slutade träna med henne  o försökte några dagar senare men hon ville inte då heller och nu känns det som hon är jätte utråkad hon får liksom inte springa av sig ordentligt o hon vill bara krypa omkring på mina händer o armar !! hon gillar heller inte hagen då hon bara gnager på det försökt vänja henne men funkar ju inte !

Hon har ny stor o fin bur m rör o allt hon har massa aktiverings grejer men nepp hon vill inte vad skall jag göra frågat detta tidigare säkert snälla hjälp mig!!!!

## Comment 21
Author: The Idizen

[#17](http://hamster.ifokus.se/discussions/51c8cd0b8e0e74659a000548-fragetrad?discussions-1#17 "Direkt länk till kommentar"), ska det ges som godis? 😛

## Comment 22
Author: Cafesinner

21 - Njae det är ju inte onyttigt direkt^^,

## Comment 23
Author: [Borttaget]

#19 Fråga 5: Vid 6 månaders ålder ses de väl som vuxna, men vet inte om de har slutat växa då.  

"_Vikten på en vuxen hamster varierar beroende på vad den har för hamstrar bakom sig och kön. Oftast är honorna större än hanarna.__  
Är hamstern köpt i en djuraffär så brukar den som vuen väga mellan 100-150 gr som hane och 130-180 gr som hona.  
__Är hamstern köpt hos en uppfödre så är dess vikt ofta högre och de är kraftigare byggda. Genomsnittsvikten på en uppfödarhamster ligger på runt 175-225 gr hos båda könen._"

Texten kommer ifrån [svenska hamsterföreningens hemsida.](http://www.hamsterforeningen.se/guldhamster/avel-1920373)

## Comment 24
Author: Rebornbabyn

Kan hamstrar äta päron-pure? För päron är väl inte farligt? =)

## Comment 25
Author: Anna4077

Tror inte det är farligt. Det är ju som äpple så det innehåller säkert en del socker

## Comment 26
Author: Alexxiis

6\. Kan hamstrar äta spenat? Z:)

## Comment 27
Author: Frosstis

6\. Ja absolut!!

## Comment 28
Author: Alexxiis

#27 (6) okej! bra! :)

## Comment 29
Author: BlackandBlue

någon här som har en speciell hamster? alltså som inte är som alla andra^^ någon som verkligen gör den unik ?^^

## Comment 30
Author: Rebornbabyn

#29 Alla hamstrar är unika på sitt sätt. ❤️
